ARALIK SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Ağaçkakana Binen Gelincik Gerçek mi?

Jason Bittel

Martin Le-May

4.3.2015

 

Ağaçkakana Binen Gelincik Gerçek mi?

Uçan bir yeşil ağaçkakanın sırtındaki gelincik fotoğrafı Salı günü sosyal medyada çok konuşuldu. Arkadaşlar mı? Pek değil...

Gelincikler uçabilir mi? Amatör fotoğrafçı Martin Le-May'in çektiği fotoğrafa bakılırsa, bir ağaçkakanın sırtına atlayıp gayet de uçabilirler.

Sözkonusu fotoğrafta bir bayağı gelinciğin (Mustela nivalis), bir yeşil ağaçkakanının sırtına sıkıca tutunduğu görülüyor. Fotoğraf muhtemelen işlerin ters gittiği bir avlanma teşebbüsünün sonucunda çekilmiş.

Le-May BBC'ye fotoğrafı Pazartesi öğleden sonra, Doğu Londra'daki Hornchurch Country Park'ta çektiğini söyledi. Aslında Le-May'in o sırada bölgede olması, kuşun hayatını kurtarmış olabilir.

"Sanırım gelinciği rahatsız ettik," diyor Le-May. "Ağaçkakan yere inince gelincikten kurtulmayı başardı ve gelincik de otların arasında kayboldu."

Fotoğraf Gerçek mi?

Yavru keçiyi kurtaran domuz videosundan da öğrendiğimiz gibi, bir şeyin şirin olması gerçek olduğu anlamına gelmiyor. Peki dün Twitter'da #WeaselPecker etiketi (#GelincikKakan) ile çokça tartışılan fotoğraf da sahte mi?


Dartmouth Üniversitesi'nde bilgisayar profesörü olan ve dijital fotoğraf analizi konusunda çalışmaları olan Hany Farid öyle düşünmüyor. Farid, fotoğrafın düşük çözünürlüğünün gerçeklik analizini zorlaştırdığını söylüyor, fakat ortada başka faktörlerin de olduğunun altını çiziyor. Örneğin fotoğrafta gelinciğin ağaçkakana sarıldığı gözüküyor. Böyle bir imajı bilgisayarda yaratmak oldukça zor. "Böyle bir fotoğrafı bilgisayar ortamında yaratmak için hem gelinciğin, hem de ağaçkakanın aynı açılardan çekilmiş birer fotoğrafına ihtiyacınız var," diyor Farid. Ayrıca Le-May'in aynı sahneden başka fotoğraflar da yayınlaması, fotoğrafın kurgu olması ihtimalini azaltıyor. Farid ışık, renk, odak veya çözünürlük konusunda da gelincik ile ağaçkakan arasında göze çarpan herhangi bir farklılık olmadığını ekliyor.

"Fotoğrafın gerçek olmadığını öne sürecek hiçbir kanıt göremiyorum," diyor.

Gelincikler Uçarsa

Fotoğraf gerçekse akıllara şu soru geliyor: Neden bir gelincik, ağaçkakanın sırtına binmiş, uçuyor? 

"İlk bakışta oldukça tuhaf görünse de, iki tür arasında biraz bilginiz varsa sahnenin o kadar da ilginç olmadığını düşünebilirsiniz," diyor ABD, Virginia'daki Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu'ndan David Mizejewski.

Mizejewski yeşil ağaçkakanların karıncalarla beslendiğini, dolayısıyla yerde çok vakit geçirdiğini söylüyor. Böyle bir beslenme alışkanlığı kuşları, fotoğraftaki aç gelincik gibi yerdeki yırtıcılarının hedefi haline getiriyor. Etobur olan gelincikler genelde fare boyutundaki ufak kemirgenlerle beslenseler de tavşan, kurbağa ve kuş gibi kendilerinden iri olan hayvanları avladıkları da biliniyor. "Gelinciğin öldürücü darbesi, sivri dişlerini avının boynuna geçirip omuriliğine ulaşmaktır. Bu fotoğrafta gördüğümüz şey tam olarak da bu," diyor Mizejewski.

Mizejewski ayrıca bu fotoğrafı çeken Le-May'in orada olmasının da büyük bir şans olduğunu söylüyor. "Yaban hayatı mucizelerle dolu," diyor Mizejewski, "Ve onu gözlemlemeye devam ettikçe inanılmaz şeyler göreceğiz."

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA