ARALIK SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Bu Gece Perseid Göktaşı Yağmurunu Kaçırmayın!

Andrew Fazekas

Alvaro Barrientos

12.8.2015

 

Bu Gece Perseid Göktaşı Yağmurunu Kaçırmayın!

1992 yılında Dünya'nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kometinin kalıntıları, her yaz göktaşı yağmurları olarak Dünya'nın atmosferine giriyor - aslında teknik olarak, Dünya 11-13 Ağustos tarihlerinde kometin ardında kalan parçaların arasından geçiyor.

Dilek tutmaya hazır mısınız? Bu akşam gökyüzü büyük bir göktaşı yağmuruna sahne olacak.

En etkileyici göktaşı yağmurlarından birini izlemeye hazır mısınız? Çıplak gözle en kolay izlenen göktaşı yağmurlarından biri olan Perseid göktaşı yağmuru, her sene olduğu gibi bu sene de 12-13 Ağustos akşamlarında Dünya'dan izlenebilecek.

Göktaşları, dünyanın bir kuyrukluyıldızın arkasında bıraktığı, küçük taşlardan büyük kaya parçalarına kadar farklı boyutlarda birçok parçacıkla dolu bir kuşağın içinden geçmesi sonucu gökyüzümüzü onurlandırıyor. Bu parçalar saatte 160.000 kilometre gibi bir hızla atmosfere savruluyor ve atmosferin üst katmanında tutuşuyor. Tutuşan göktaşları gökyüzünü boydan boya geçince de bizim "yıldız kayması" olarak adlandırdığımız olay gerçekleşiyor.

Dünya her sene yılın bu zamanlarında, Güneş'in etrafında 130 yılda dönen Swift Tuttle kuyrukluyıldızının ardında bıraktığı zerrelerin arasından geçiyor. Bu geçiş sırasında çok sayıda "yıldız kayıyor" ve bunlar belirli saatlerde görülebilir halde oluyor.

Perseid göktaşı yağmurunu bu yıl izleyeceklere bir de müjdemiz var: Ay bu sene geçen seneki kadar parlak olmadığı için ışığı gözlemcileri rahatsız etmeyecek ve göktaşı yağmuru daha rahat izlenebilecek. Unutmayın, gökyüzünde ne kadar az ışık varsa o kadar iyi.

Göğe Bakmak İçin En İyi Zaman

Kometlerin (kuyrukluyıldızların) ardında bıraktığı enkazın teorik modellerine bakıldığında, göktaşları en net şekilde Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece TSİ 03.30 ile Perşembe öğleden sonra 4 arasında görülecek.

Yani en uygun zaman Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gecenin ilerleyen saatleri.

Swift-Tuttle kometinin izlediği yörünge nedeniyle göktaşları Kuzey Yarıküre’de daha net gözükecek. Güney Yarıküre’deki gökyüzü meraklıları da gözlem yapabilecek ancak gördükleri tablo Kuzey Yarıküre’de olduğu gibi parlak ve net olmayacak.

Peki gökyüzünde yıldız kayması tam olarak nerede gerçekleşecek? Göktaşları, geceyarısı gökyüzünün kuzeybatısında ortaya çıkan aynı isme sahip Perseus takımyıldızı etrafında saçılacak. Ancak Perseus'u bulamazsanız üzülmeyin; gece olduktan sonra yüzünüzü kuzeybatıya çevirdiğiniz an başıboş göktaşlarını görebileceksiniz.

Göktaşı gözleminden yüksek verim alabilmek için, Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece Perseus en yüksekte olduğu zaman gökyüzüne bakabilirsiniz.


Takipçimiz Kemal Tıkna, geçtiğimiz sene 12-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Perseid göktaşı yağmurunu İç Anadolu'daki Hasan Dağı üzerinde böyle görüntülemişti. 

Ne Kadar Yıldız Kayması Göreceğiz?

Eğer gözlerimizi gökyüzünün en karanlık olduğu zamanlarda yukarıya çevirirsek, saatte 60 ila 100 arası kadar göktaşı görebileceğiz. Gecenin karanlığı ve gökyüzüne olan yakınlığınız, yapacağınız gözlemde ciddi farklara neden olabiliyor. Kırsal ve şehir ışıklarının daha az yoğun olduğu bölgelerde bulunanlar, büyük şehirdekilere göre çok daha fazla göktaşı görecek.

Uluslarası Meteor Organizasyonu, her geçen gün gökteki yıldız kaymasının azalacağını ve resmen bitecekleri gün olan 25 Ağustos’ta yarıya ineceğini belirtiyor.

Hiçbir Şeyi Kaçırmamak İçin Ne Yapmak Lazım?

Göktaşları en iyi şehir ışıklarından uzakta, karanlık, havası temiz, açık görüş imkânına sahip yerlerde gözlemlenebilecek. Onları görebilmek için teknoloji harikası teleskoplara veya dürbünlere ihtiyacınız yok. Çıplak gözler, tüm gökyüzünde hızla yayılan göktaşlarını takip edebilmek için yeterli bir yöntem olacak.

Göktaşlarının tümünü görüp göremeyeceğinizi anlamanın iyi bir yolu da çıplak gözle Samanyolu'nu aramak. Eğer Samanyolu'nu çıplak gözle görebilecek kadar mükemmel bir alandaysanız, bu gece atmosfere girecek göktaşlarının neredeyse tümünü görebileceksiniz demektir.

Kentsel alanlarda izleyenler, kırsal alandakilere kıyasla göktaşlarının yarısına veya üçte birine denk düşen bir gösteri izleyecek. Büyük şehirlerde de ışık kirliliği nedeniyle bu oran biraz daha azalıyor. Fakat şehirden çıkamıyorsanız üzülmeyin. Her ne kadar şehir sokakları arasında sıkışıp kalmış olsak da, başımızı kaldırdığımız zaman hepimizin dilek dilemesine yetecek kadar yıldız kayacak gökyüzünde. 

İhtiyacınız olan tek ekipman taşınabilir bir çayır sandalyesi ve sıcak bir çay.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA