MART SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Dünyanın En Zorlu Kayak Parkurlarından Biri Range Rover Sport’la Nasıl İnilir?

Nat Geo Türkiye

CSNafzger/Shutterstock

23.3.2017

 

Dünyanın En Zorlu Kayak Parkurlarından Biri Range Rover Sport’la Nasıl İnilir?

Harakiri, Hezeyan Dalışı, Mezar… Bunlar birer gerilim filmi adı değil, dünyanın en zorlu kayak parkurlarından birkaçının adı. Ve Range Rover Sport, bu parkurlardan biri olan Inferno Downhill’i tamamlayarak bunu yapan ilk araç oldu.

Kanada'dan Avusturya'ya dünyanın en zorlu kayak parkurlarına bir göz atın: 

Harakiri


Fotoğraf: Carso80/Shutterstock.com 

Avusturya’nın en dik kayak pisti olan Harakiri, yüzde 78’lik bir eğime sahip. Yani Harakiri’yi düz bir duvardan ayıran şey, 12 derecelik bir eğim. Harakiri kısa bir parkur, ancak son derece buzlu ve tehlikeli. Aslında pistin adı her şeyi anlatıyor: Harakiri, Japoncadaki intihar teriminden alıyor adını.

La Grave


40 dakikalık bir tırmanışın ardından 3200 metrelik bir dağın zirvesinde tek başınıza olduğunuzu, aşağıda ıssız bir beyazlık uzandığını, hiçbir işaret veya görevli olmadığını düşünün. Fransa’daki La Grave’ın İngilizcede “mezar” anlamına gelen adı bölgede pek sorgulanmıyor. Çoğu uzman kayakçı bile burada rehbersiz kaymaya kalkışmıyor, ancak yine de ölümle sonuçlanan kazalar yaşanabiliyor.

Corbet’s CouloirFotoğraf: CSNafzger/Shutterstock.com

ABD’nin Wyoming eyaletindeki Corbet’s Couloir (Corbet’nin Koridoru) alışılmadık bir kayak pisti. Pistin 50 derecelik eğimiyle aslında dünyanın en dik parkurlarından biri değil, ancak parkura bir yamaçtan atlanarak, yani 8-9 metrelik bir serbest düşüşle başlaması işleri ilginçleştiriyor. Parkur, adını 1960’larda bu uçuruma bakıp bir kayak pisti olasılığı gören dağcı Barry Corbet’den alıyor.

Delirium Dive

Kanada, Alberta’daki Delirium Dive (Hezeyan Dalışı), her isteyenin elini kolunu sallayarak girebileceği bir pist değil. Bu bölgeye giren herkesin yanında bir kürek ve çığ teçhizatı olması gerekiyor; ancak bu da yeterli değil. Aynı şekilde donanmış bir arkadaşınız daha olmadan buraya girmek dahi yasak. Neden diye soracak olursanız, parkura boşluğa doğru çıkıntı yapan keskin yamaçlardan atlayarak başlanması bir fikir verebilir.

Schilthorn, Inferno Mürren


Fotoğraf: wiiz/Shutterstock.com 

İsviçre’deki Inferno Downhill, dünyanın en eski parkurlarından biri. 2170 metrelik bir iniş, neredeyse 15 kilometrelik bir parkur ve 75 dereceyi bulan bir eğim Inferno’yu dünyanın en zorlu parkurlarından da biri yapıyor.Peki efsanevi Inferno pistini bir de Range Rover Sport’la indiğinizi düşünün. Kulağa mümkün geliyor mu? Top Gear adlı televizyon programından hatırlayabileceğiniz İngiliz yarışçı Ben Collins, direksiyonuna geçtiği Range Rover Sport ile bu imkansız yamaçları kayak yerine bir araçla geçti.


“Schilthorn araçlar için tasarlanmamış. Kayakçılar büyük bir hızla kayabilsin diye hazırlanmış,” diyor Collins. “Bu kesinlikle kariyerimin en zorlu sürüşlerinden biri oldu.”

Collins’in kullandığı Range Rover Sport, kayakçıların rotasını izledi ve parkurdaki kar, buz, çamur ve kırık asfalt gibi engellere rağmen rotayı 21 dakika 36 saniyede tamamladı.Hem şehirde hem de arazide etkileyici gövde tasarımını dinamik performans ile birleştiren Range Rover Sport, şimdi yeni nesil 240 BG 2.0 litre Ingenium Dizel motor seçeneği ile de sunuluyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA