EKİM SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Hayalet Ada

Daniel Stone

David Rumsey Harita Koleksiyonu

7.8.2014

 

Hayalet Ada

Sandy Adası 130 küsur yıldır haritalarda yer alıyor. Tek sorun şu: Böyle bir ada hiç olmadı. Avustralya’nın doğusundaki Mercan Denizi’nde tasvir edilen hayali ada, 1880 civarında haritalarda yer aldı. Haritalar, daha önce yapılan haritalara başvurularak yapıldığı için de ada, haritalarda yer almaya devam etti.

Uydu görüntüleme sistemlerinin ortaya çıkmasından sonra dahi hata fark edilmemişti. 2000 yılında bir National Geographic okuru, bu Sandy Adası’nın gerçek olmayabileceğini ileri sürmüştü. Ancak kaldırılmasına dair sağlam bir iddia olmadığı için ada, National Geographic Society ve Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı’nın kaynak olarak kullandığı haritalardan çıkarılmadı. Daha sonra 2012 yılında, o bölgeden geçen Avustralyalı bilim insanları Sandy’nin koordinatlarında bir kara parçası olmadığını fark etti.

Olmayan bir ada, resmi kayıtlarda nasıl bu kadar uzun süre kalabildi? National Geographic coğrafya uzmanı Juan José Valdés, “Çok ücra bir bölge olduğu için pek dikkat çekmemiş,” diyor. “Bu ölçütlere göre, haritalarda gizli kalmış başka hayaletler de olabilir,” diye de ekliyor.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA