KASIM SAYISI BAYİDE!


ABONE OL

Kelebeklerin Renkleri Neden Bu Kadar Parlak?

Liz Langley

Michael Weber, Imagebroker/Corbis

13.3.2015

 

Kelebeklerin Renkleri Neden Bu Kadar Parlak?

Bu altın rengi kozaların parıltısı, içlerinde büyüyen uçurtma kelebeklerine kamuflaj sağlıyor.

Renk kelebeklere kamuflaj sağlıyor, aç yırtıcılara yem olmaktan kurtarıyor.

Basit bir soru. Uçurtma kelebeği neden altın rengi koza yapıyor?

Corvallis’teki Oregon Eyalet Üniversitesi biyologlarından Katy Prudic, kozanın neden altın rengi olduğunun bilinmediğini ama parlaklığın gelişmekte olan kelebeği kamufle etmeye yaradığını söylüyor.

Parlaklık potansiyel yırtıcılar için özellikle “rahatsız edici”. Kozanın “karmaşık fonda görülmesini zorlaştırıyor,” diyor Prudic. Aç bir kuş, su damlasına benzediğini bile düşünebilir.

Kolay Hedef

Kamuflaj pupalar için hayati önemde. Çünkü büyümekte olan kelebek hareket edemez ve parazitler tarafından yenilme tehlikesi altındadır. “Kolay hedeftir” diye belirtiyor Prudic.

Dev kırlangıçkuyruk, pupa kamuflajının bir başka örneği. Bu türde koza sarktığı ağacı anımsatıyor ya da bakılan noktaya bağlı olarak biraz da yılana benziyor.

Bu türün tırtılının bazı gizli hileleri var: Kuş pisliğini anımsatıyor, hatta gelişmesinin daha sonraki evresinde küçük bir yılana benziyor.

Kral kelebek kozasının altın rengi noktaları ve çizgileri de gelişmekte olan böceğin yapraklar arasında kaybolup ortama karışmasına yardımcı oluyor.

Christian Richter, Westend61/Corbis

Morfo kelebeğinin parlak mavisi hayvana kendi türünün başka üyeleriyle iletişim kurma olanağı veriyor.

Peter Lilja

Baykuş kelebeklerinin kanatlarında bulunan ve baykuş gözlerini andıran desenler yırtıcıların kafasını karıştırmaya yetiyor.

Renk Avantajı

Yetişkin kelebekler de renklerini avantajlı biçimde kullanıyorlar. Sadece ortama karışmak için değil, uyarmak için de renge başvuruyorlar.

Örneğin kral kelebeğin yetişkininin parlak turuncu rengi ve belirgin desenleri, potansiyel yırtıcıları lezzetsiz ve zehirli olduğu konusunda uyarıyor.

Hanımeli kelebeği adı verilen bir başka türün de, yırtıcıları uzaklaştırmak için kral kelebeğin görüntüsünü taklit ettiğini söylüyor Prudic.

İki farklı rengin özellikle etkileyici bir kullanımının, Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan mavi morfo kelebeğinde görüldüğünü ekliyor.

Bu hayvanın çarpıcı mavi kanat rengi, “kelebekler arasında iletişim kurmakta kullanılıyor, o nedenle kur ve çiftleşme esnasında sergileniyor,” diyor.

Kanadın altındaki mat kahverengi fon üzerine gözbebeği benzeri muhteşem noktalar ise yırtıcıların kafasını karıştırıyor.

Görünenden Fazlası

Biz insanların bu parlak kelebek renklerini nasıl algıladığı duruma göre değişiyor. Gördüğümüz renklerin bazıları gerçek pigment, bazıları ise yapısal, yani ışığın yüzeyden yansımasına bağlı.

Prudic, kelebekte görülen mavi, mor ve beyazın yapısal renkler, turuncu, sarı ve siyahın ise pigment olduğunu söylüyor.

 “Kitinin yani kanat pullarının mikroskobik yapısı hangi ışığın nasıl yansıtılacağını etkiliyor,” diyor Prudic.

Kelebek kanatlarının yanardöner olmasını, baktığınız açıya göre renk değiştirmesini sağlayan şeyin bu olduğunu söylüyor.

Tırtıl Beslenmesi

Peki kozanın altın rengine dönüşmesinde uçurtma kelebeği tırtıllarının ne yediği de önem taşıyor mu? Prudic, tırtılın beslenme biçiminin uçurtma kelebeği pupasının rengini belirlemediğini ama başka türlerin koza rengini belirleyebildiğini söylüyor.

Yaprak, çiçek ve tohumlarda farklı biçimlerde bulunan flavonoid adlı bitki kökenli kimyasallar pupa rengini etkileyebiliyor.

Örneğin zebra kırlangıçkuyruk, Asimina'nın da dahil olduğu familyadan bitki yapraklarıyla besleniyor ve yaprak yeşili bir kozası oluyor.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

Christian Richter, Westend61/Corbis

Morfo kelebeğinin parlak mavisi hayvana kendi türünün başka üyeleriyle iletişim kurma olanağı veriyor.

Peter Lilja

Baykuş kelebeklerinin kanatlarında bulunan ve baykuş gözlerini andıran desenler yırtıcıların kafasını karıştırmaya yetiyor.

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA