ARALIK SAYISI BAYİDE!

ABONE OL


ABONE OL

Kermit Bulundu!

Ralph Martins

Brian Kubicki

5.5.2015

 

Kermit Bulundu!

Diane çıplakkalpli cam kurbağası adını, kıdemli araştırmacı Brian Kubicki’nin annesi Janet Diane Kubicki’den alıyor.

Muppet Show’un unutlmaz karakterlerinden Kermit’in kopyası cam kurbağası Kosta Rika’da bulundu.

Ünlü kukla şovunun hayranlarına duyurulur: Kosta Rika’da yeni bulunan şeffaf cam kurbağası türü, Muppet Show'un ünlü kurbağası Kermit’e çok benziyor.

Bu hafta interneti kasıp kavuran limon yeşili ikiyaşamlı hayvanın, Jim Henson’un müziksever kuklası gibi siyah gözbebekli fırlak beyaz gözleri var.

Ama bu kurbağanın müzik yeteneği yok. Sadece uzun, ince bir ıslık sesi çıkarıyor. Yeni yapılan bir araştırma, bilim insanlarının hayvanı uzun süre fark etmemesinin nedeninin de ormandaki böceklere benzer bir ses çıkarması olduğunu söylüyor. Kosta Rika’da en son cam kurbağası 1973 yılında keşfedilmişti.

Diane çıplakkalpli cam kurbağası (Hyalinobatrachium dianae) adı verilen 2,5 santimetrelik ikiyaşamlı hayvan Zootaxa dergisinde 19 Şubat’ta tanıtıldı.


Şeffaf Karın


Orta ve Güney Amerika’nın ormanlarında görülen cam kurbağaları nehir ve derelerin civarındaki ağaçların tepelerinde yaşıyor, aşağı yalnızca üremek için iniyor.

Cam kurbağalarının adı, organlarını açıkça gösteren şeffaf karnından kaynaklanıyor. Bu pigment eksikliğinin nedeni bilim insanları için hâlâ gizemini koruyor.

Yeşil rengi ise, gece ortaya çıkan kurbağaların gün boyunca yaprakların alt kısmında, kamufle bir şekilde kalabilmesini sağlıyor.

Yeni bulunan kurbağanın karnının neden şeffaf olduğu gizemini koruyor. [Fotoğraf: Brian Kubicki, Kosta Rika İkiyaşamlı Araştırma Merkezi]

Yeni kurbağa Kermit’e benziyor olabilir ama onun kadar cana yakın değil: Kolombiya’daki Los Andes Üniversitesi ikiyaşamlı uzmanı Andrew Crawford, erkek cam kurbağalarının alanlarını korumaya çok düşkün olduğunu ve kendi bölgelerine giren erkeklerle şiddetli kavgalara tutuştuklarını söylüyor. Crawford araştırmayı gerçekleştiren ekip içinde yer almıyor.

Zor Durumdaki Kurbağalar

Yeni bulunan tür, doğu Kosta Rika’nın yüksekliği 400-800 metre arasında değişen dağlık ormanlarında yaşıyor. Kosta Rika’daki kurbağaları inceleyen biyolog Steven Whitfield’e göre burası ikiyaşamlılar için son derece uygun bir ortam.

Bu bölgeler, aynı zamanda ölümcül chytrid mantarının da en yaygın olduğu yerler. Çalışmada yer almayan National Geographic araştırmacısı Whitfield, hayvanın derisi için zararlı olan bu mantarın Kosta Rika’da ve dünya genelinde 1980’lerden bu yana birkaç kurbağa türünün yok olmasına yol açtığını belirtiyor.

Crawford ise kurbağaların, ormanların yok edilmesi sonucu doğal ortamlarını kaybetmeleri nedeniyle de tehlike altında olduğunu söylüyor. Bu tehlikeler göz önüne alınınca yaşayan bir Kermit bulmak çok daha büyük bir önem kazanıyor. “Çok sayıda türün ortadan kalkmış olabileceği bir ortamda yeni bir tür bulmak müthiş,” diyor Whitfield.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA