MAYIS SAYISI BAYİDE!


ABONE OL

Ormanda Karşınıza Çıkan Bir Ayıdan Nasıl Kurtulursunuz?

Brian Clark Howard

Michal Ninger

26.5.2015

 

Ormanda Karşınıza Çıkan Bir Ayıdan Nasıl Kurtulursunuz?

Geçtiğimiz hafta viral videoda İsveçli bir adam, ormanda karşısına çıkan bir ayıdan başarıyla kurtuluyor.

İsveç'in boz ayıları genelde utangaç, hayatlarını gizli tutmayı seven hayvanlar. Fakat arada sırada insanlarla karşılaştıkları da oluyor. Tıpkı geçtiğimiz hafta viral olan bu YouTube videosunda olduğu gibi.


Soğukkanlılığını kaybetmeyen Persson, yapması gereken şeyleri yaparak ayıdan kurtulmayı başarıyor.

Söz konusu videoda Ralph Persson adlı adam eşiyle yürüyüş yaptığı sırada aniden bir boz ayı ile karşılaşıyor. Hayvan epey yaklaşınca, Persson olduğundan daha büyük gözükmek için kollarını açıyor ve avazı çıktığı kadar bağırmaya başlıyor. Bu hamleden sonra ayı keskin bir U dönüşü ile geldiği ormana doğru kaçmaya başlıyor.

Avrasya boz ayısına İsveç'in kuzey yarısında ve çevresindeki diğer ülkelerde rastlanıyor. İsveç'teki sayılarının birkaç bin olduğu düşünülüyor; ayrıca azalan av baskısı nedeniyle son yıllarda sayılarında bir artış olduğu biliniyor.

Ayıyla Karşılaşınca Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'ndeki Ayı Uzmanlığı Grubu'ndan John Beecham, ayıların yaşadığı bölgelerde gezinirken en az iki kişi olmakta fayda olduğunu söylüyor.

Beecham'a göre ayı spreyi taşımanın (göz yaşartıcı spreyin bir benzeri) ve görüş mesafesinin kısıtlı olduğu sık ormanlar ve benzeri bölgelerde dolaşırken gürültü çıkarmanın iyi bir fikir olduğunu da söylüyor. Ayı saldırdığı takdirde değerli saniyelerinizi çantanızda sprey arayarak geçirmek yerine spreyi hep elinizde tutmak da akıllıca olabilir.

Beecham, ayıların insan gördüğünde bazen, tıpkı diğer ayılarla yaptıkları gibi, güçlerini denemek isteyebileceklerini söylüyor. Fiziksel saldırı olasılığı oldukça düşük olsa da insanlar olduklarından daha büyük görünerek ve bağırarak olasılığı daha da düşürebilir.

International Fund for Animal Welfare için danışmanlık yapan veteriner Kati Loeffler, "Videoda karşılaşmanın nasıl başladığını söylemek güç," diyor. "Önemli olan nokta, hayvanların karşısına bir anda çıkmamak ve onları şaşırtmamak." "Ayıdan kaçmayı denemeyin," diyor Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu koordinatörü David Telesco. "Bu, ayıyı sizi kovalaması yönünde tetikleyebilir."

Telesco'ya göre, hayvanın merakını kabartacağı için ölü taklidi yapmak veya sizi bir tehdit olarak algılamasına yol açabileceği için doğrudan gözlerine bakmak da doğru değil.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 1

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

1134 GÜN ÖNCE

nasıl kaçtığı ap açık ortada


Ghost is Here

GİRİŞ YAP

Kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Şifremi Unuttum Üye Olmak İstiyorum

İletişim İzni Koşullarını okudum, kabul ediyorum.
Zaten üyeyim

Lütfen kayıtlı email adresinizi giriniz.

Geri Dön

VEYA