Reklam | İletişim | Künye | Üyelik | Alışveriş | Gizlilik Politikası  

Konular Diğer Bölümler Multimedya Ng Scoiety Internet Extra Arşiv Üyelik Ana Sayfa

Tiklayiniz


   

Kamçatka
Şubat 2006
Konu Ana Sayfa
Mercek
Görev Başında
Ayrıntılı Bilgi
Harita

Yazı: Gleb Raygorodetsky
Fotoğraflar: Steve Winter
Sovyetler Birliği`nin çöküşü, beraberinde, boz ayı popülasyonlarının da çöküşünü getirdi. Günümüzde Kamçatka Yarımadası`nın devleri üzerindeki en büyük tehdit, bu yabanıl topraklarda sürdürülen yasadışı avcılık.

Yamaçtan aşağıya hantal hantal inen ayının kafası, metronom gibi bir o yana bir bu yana sallanıyor. Uzun kış uykusundan uyanmasından bir iki hafta sonra hâlâ mahmur; gününü, Rusya'nın Kamçatka Yarımadası'ndaki Gayzerler Vadisi'nde baharın gelişiyle boy gösteren ilk gür ve sağlıklı otlarla karnını doyurarak geçiriyor. Gözlerini açık tutmak için büyük bir mücadele vererek, tepeciğin üstüne sendeleye sendeleye tırmanıyor ve oracığa çöküyor. Kocaman kafasını ön pençelerine dayıyor, hemen ardından derin bir uykuya teslim oluyor. Uzun ve yorucu bir kış sona ermiş durumda, her şey yolunda görünüyor.

Pek de öyle değil. Yeni mevsim, Avrasya'nın en büyük ayı türü olan Kamçatka boz ayıları için tehlikelerle birlikte geldi. Benim burada büyüdüğüm zamanlarda, yani Sovyet döneminde 1200 kilometrelik yarımadaya ulaşım, ordu tarafından kısıtlanmıştı. Üstelik yaban hayatı yönetimine büyük miktarlarda ödenek ayrılıyordu. O günlerde sayıları 20.000'e ulaşan boz ayılar bu yabanıl doğada özgürce dolaşıyordu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bölgede uluslararası av turizmi, petrol aramaları, doğalgaz kullanımı ve altın madenciliği giderek yayıldı; balıkçılık ve kaçak avcılık aldı yürüdü. Bölgedeki ayı popülasyonu yaklaşık 12.500'e kadar düştü.

Günümüzde, benim de biyolog olarak görev yaptığım Yaban Hayatı Koruma Derneği gibi uluslararası örgütler, Rusya'da görev yapan yaban hayat yöneticilerine destek oluyor. Ancak, Moskova'nın zenginliğinden çok uzaklarda, hâlâ bunalımdaki yerel ekonomisiyle Rusya'nın bu bakir bölgesinde ayıların geleceği, farklı çıkarlara sahip insanlara bağlı olarak, kapanın elinde kalacağa benziyor. Ayılar, av rehberleri için gelir kapısı. Uzmanlar için Rusya’nın yaban hayatının kilit parçalarından. Kaçak avcılar için, som balığı avında (ve çok kârlı havyar işinde) büyük bir rakip. Bu devasa hayvanların soylarının sürmesi ya da tükenmesi, büyük ölçüde bu kıran kırana mücadelede kimin galip geleceğine bağlı.Sayfa Başı
 Instagram