Gökyüzünde Hür Bir Kuş: Vecihi

BENZER MAKALELER

Çoğumuz 1977 yılı yapımı Gülen Gözler filmiyle tanıştık Vecihi ile. Şener Şen’in canlandırdığı Vecihi, uçağıyla Fikret’e ilan-ı aşk ediyordu film boyunca.

Peki Vecihi karakterine ilham olan Vecihi Hürkuş’un ilk sivil Türk uçağını yaptığını biliyor muydunuz? İlk uçağını 1924 yılında yapan Hürkuş, ilk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV’ü ise 1930 yılında İstanbul Kadıköy’de yaptı. Yani ilk Türk arabası olan Devrim’den 31 yıl önce… Ankara’da Türk Tayyare Cemiyetinde çalışırken yıllık iznini kullanmak üzere geldiği İstanbul’da bir keresteci dükkânın üst katında 90 günde 4 yardımcısı ile kendi projesi olan uçağı imal etti. İlk uçuş 27 Eylül 1930 tarihinde gerçekleşti. Yeşilköy’e bir sefer yaptıktan sonra Ankara’ya uçtu. Uçağın teknik özelliklerini değerlendirecek eleman ve ölçüm aletleri bulunmadığı için VECİHİ XIV’e sertifika vermeyi reddeden bakanlık uçağa el koydu.

Ancak Mareşal Fevzi Çakmak’ın araya girmesiyle “uçağın yakın bir memlekette muayene edilmek üzere gönderilmesine” izin çıktı. Hürkuş, yardımcısı Hamit Bey’le ağlaya ağlaya uçağı söktü ve uçak demiryollarından kiralanan vagonla Prag’a gönderildi. Burada uçak yeniden monte edildi, dosya Çek diline çevrildi. Üç haftada yapılan test program ile VECİHİ XIV uçağına uluslararası sertifika verildi. Prag’a trenle gelen uçak sonra Türkiye’ye döndü ve yurt turneleri yapıldı. Hatta iniş takımları değiştirilerek ilk Türk deniz uçağı olarak Kalamış iskelesine bağlanarak zaman zaman yolcularını oradan aldı. 

Türkiye ve dünyadan birçok ilki, National Geographic Türkiye’nin Ocak 2015 sayısında bulabilirsiniz.

Popüler Makaleler

Makul Şüpheden Öte

Adli tıbbın bilimsellik dozu arttıkça adalet terazisinin ayarı güçleniyor. Louisiana, Lake Charles yakınlarında dolaşan bir bisikletli, 23 Kasım 2009 sabahında kır yolu yakınlarında...

Ocak 2020

Blue Zones Diet Mikrobiyom Pain Yoga

Dubai ve Cüretkâr Hedefi

Emirlik başkenti on yıl önce dünyada ekolojik ayak izi en büyük kentti. 2050’ye gelindiğinde en küçük ayak izine sahip olmak istiyor. Başarabilecek mi? ...