Nepal Depremi Everest’in Kaymasına Yol Açtı

BENZER MAKALELER

Dünyanın zirvesiyle ilgili bilimsel tartışmalar devam ediyor.

[…]

Nisan ayındaki yıkıcı Nepal depreminin ardından jeologlar Dünya’nın bu derece şiddetli bir şekilde sarsılmasının Everest Dağı’nın yüksekliğinde bir değişime neden olup olmadığını tartışıyor. İlk raporlardan bazıları Dünya’nın en yüksek dağının birkaç metre uzamış ya da alçalmış olabileceğini söylese de rakamlar kısa bir süre sonra santimetrelerle ifade edilmeye başladı.

Pazartesi günü Çinli bilim insanları 7,8 şiddetindeki depremin Everest’i üç santimetre güneybatıya kaydırdığını ancak dağın 8.848 metrelik yüksekliğini değiştirmediğini belirtti.

ABD, Avrupa ve Çin’den bilim insanları depremden bu yana, bu soru üzerindeki araştırmalarını sürdürüyor. Ancak depremin dağın yüksekliğini çok da etkilemediğine dair bir fikir birliği sağlanmış gibi görünüyor. Almanakları güncellemenin ötesinde bu araştırmaların amacı gezegenin yer kabuğunu oluşturan plakaların nasıl hareket ettiğini anlamak ve depremi önceden tahmin edebilme yollarında ilerleme kaydetmek.

Çinli araştırmacıların raporları, Nisan ayındaki depremin dağın olağan yönünü değiştirdiğini ve dokuz ay önceki konumuna getirdiğini bildiriyor.

Çin’den gelen bu sonuçlar bilim insanlarının 2005 yılında Everest’e yerleştirdiği bir uydu haritalandırma alıcısından elde ettiği verilere dayanıyor. Geçen 10 yılda dağ, yılda yaklaşık dört santimetre oranında kuzeydoğuya kaydı ve yüksekliği de her yıl 0,3 santimetre oranında arttı.

ABD Jeolojik Etüdü ‘ne göre Nepal, “Yeryüzünün sismik olarak en riskli bölgelerinden”. Nisan depremine ani bir basınç ya da Hindistan’ı taşıyan plakanın yavaş yavaş Avrupa ve Asya’nın büyük bölümünü taşıyan plakanın altına girdiği ana fay hattı boyunca oluşan gerilim neden oldu. Himalayalar’ı oluşturan ve onları gökyüzüne yaklaştırmaya devam eden de bu kuvvet.

Depremin merkezine Everest’ten daha yakın olan ve büyük hasar gören Kathmandu kentindeki yer kayması ise çok daha dramatik, kaymanın yaratttığı derinlik bir metreye kadar ulaşıyor.

Popüler Makaleler

Avrupa’nın Vahşi Adamları

Ayı, geyik ya da şeytana dönüşüyorlar. Hem ölümü çağrıştırıyor hem bereket dolu bir hayat vaat ediyorlar. Modern çağda yaşıyorlar ama gelenekleri yaşatıyorlar... Avrupa'da hâlâ ilkel...

Pîrî Reis Neden Öldürüldü?

16. yüzyılın ortalarında kendini Hint Okyanusu’ndaki Portekiz güçleriyle mücadele ederken bulan Pîrî Reis, Osmanlı’nın güney politikalarının sürekli bir niteliğe kavuşamamasının bedelini ağır ödedi. ...

Evlenmek İçin Çok Küçük

Çocuk gelinlerin gizli dünyası Düğün yasadışıydı ve davetliler hariç herkesten gizliydi. Ayrıca Racastan'da nikâh törenleri genelde gece geç saatte yapılırdı. İşte bu nedenlerle, Hindistan'ın kuzeyindeki...