Temizlik Hastası Hayvanlar

BENZER MAKALELER

Yolu temizleyen çıngıraklıyılandan, yavrusunun “kirli bezlerini” atan kuşlara ve kullandıkları aletleri bir köşeye koyan kargalara kadar doğa düzenli hayvanlarla dolu.[…]

Çocuklar, iyi dinleyin. Çıngıraklıyılan bile çevresini temiz ve düzenli tutuyor.

Yeni bir araştırma, Kuzey Pasifik çıngıraklıyılanının üçgen kafasını ve kaslı boynunu kullanarak av yerindeki karmaşık otları kenara topladığını gösteriyor.

Neden bu zahmete girdikleri bilinmiyor. Ancak olası ava uzanan temiz bir yol, saldırı sırasında hedef düzeltemeyen sürüngenlerin işine yarıyor.

The Southwestern Naturalist’te yayımlanan yeni araştırmayı kaleme alanlardan San Diego Eyalet Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Bree Putman, saldırı yapan çıngıraklıyılan hakkında, “Tek bir şansı var… Tekrarlaması olanaksız,” diye konuşuyor. “Yolu üzerinde daha az miktarda bitki olması olasılıkla işini kolaylaştırıyor.”

Putman, araştırma sırasında gözlem noktalarını düzelten sadece iki erkek çıngıraklıyılana rastlamış. Ama başka araştırmalar bazı diğer çıngıraklıyılan türlerinin de aynı şeyi yaptığını gösteriyor.

Putman, yılanların otları temizleme nedenini doğrulayacak daha fazla deney yapılması gerektiğini belirtiyor.

Kolu ve bacağı olmayan bir hayvanın etrafı temizlemesi etkileyici olabilir ama başka düzenli hayvanlar da var.

Ötücü Kuşlar

Güzel sesli bu türler, yavrularının kaka paketlerini yuvadan uzağa taşıyıp kokulu torbaları başka yerlere bırakıyor.

Örneğin, mavikuşların elektrik kablolarına, çit kazıklarına ve elektrik direklerine “dışkı torbaları” astığı görülmüş.

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden davranış ekoloğu Mélanie Guigueno yeni doğmuş yavruların bulunduğu yuvaların “oldukça temiz” olduğunu söylüyor. “Kuşlar kaka torbalarını hemen uzaklaştırma konusunda taviz vermiyorlar.”

Ebeveynler kirli “bezleri” uzaklaştırarak –veya bazen yiyerek– yuvanın yırtıcılar tarafından fark edilmesini zorlaştırıyorlar.

Guigueno, ötücü kuşların yenmemiş yiyecekleri, ölü yavruları ve yumurta kabuklarını da attığını söylüyor.

Karıncalar


Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde bir orman karıncası ölü arkadaşını yuvanın dışına taşıyor. [Fotoğraf: Blickwinkel, Alamy Stock Photo]

Karıncaların çoğu ölülerini tünellerde çürümeye bırakmak yerine koloni dışına taşıyor. Yeni bir araştırmaya göre, cesetleri dışarı çıkarmaları engellenen karıncalar, hastalık olasılığının artması yüzünden daha kolay ölüyorlar.

Arizona Eyalet Üniversitesi sosyobiyologlarından Bert Hölldobler, Jerdon zıplayan karıncası yuvalarında, ölü karıncalar ve yenmeden kalan avlarla dolu bir çöp odası olduğunu ve “artıkları yiyerek odanın dolmasını engelleyen” kurtçuklardan oluşan bir “lağım ekibi” bulunduğunu söylüyor.

Çıplak Köstebekfare

Bu kemirgen hayvan, toprak altındaki büyük yuvalarında özel tuvalet odaları inşa ediyor.

Atıklar tuvaleti tıkayınca işçiler bu çukuru toprakla kapayarak yeni bir çukur açıyor.

Köstebekfaresi, tünelleri konusunda titiz davranıyor, geçitlerdeki kökleri, taşları ve diğer çöpleri kaldırıyor.

Bir araştırma sırasında, biliminsanlarının yuvaya yerleştirdiği kablolar ve termometre, koloninin bakım ekibi tarafından hemen ortadan kaldırılmış.

Yeni Kaledonya Kargası

Yeni bir araştırma, bu uçan zanaatkârların sadece alet yapmakla kalmayıp, işleri bittiğinde aleti bir kenara koyduğunu da gösteriyor.

Yeni Kaledonya kargası, çubuklardan kıvrık aletler yapıyor ve bunları dalların içinden avını çıkarmakta kullanıyor.

Araştırmada, alet yapmanın zaman aldığı, aletlerini düşüren kuşların “görünür şekilde sinirlendiği” anlatılıyor.

Aletle işi biten kuş, bunu ayaklarından birinin altına yerleştirebiliyor.

Ancak, düşürülen aletin kolayca kaybolduğu yükseklerde avlanıyorsa, o zaman aleti tekrar kullanmak üzere bir deliğe saklıyor.

Popüler Makaleler

Uzun Pozlama Fotoğraflarınızı Bekliyoruz!

National Geographic Türkiye’nin Temmuz 2016 sayısında isminizle yayımlanmak üzere uzun pozlanmış fotoğraflarınızı bekliyoruz. Geçtiğimiz ay okurlarımızın bize ulaştırdığı “gündelik hayat” temalı fotoğrafların en...

Afete Dönen Havalar

Türkiye'de iklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen sel hasarlarının neden olduğu maddi kayıplar, deprem hasarlarına yaklaştı. Sadece yıldırımların yol açtığı can kaybı ise son...

Dinozorlardaki ‘Kuştüyleri’

Kuştüyleri, uçmaya başlamalarından çok daha önce ilk dinozorların vücutlarını bezemiş olabilir. Hangisi önce geldi: Kuştüyleri mi kuşlar mı? Bilim insanları artık kesin olarak kuştüylerinin kuşlardan önce...