Yaklaşan Fırtına

BENZER MAKALELER

Bangladeş halkının, kalabalık bir gezegenin yükselen deniz seviyesine nasıl uyum sağlayabileceği konusunda bize öğreteceği çok şey var. Geleceğe dair bu senaryo, onların bugünü.

7 milyarlık nüfusumuzla yeryüzünde yalnızca karıncalar kadar yer kaplayabiliriz. Ama Bangladeş’te bazen insan ırkının yarısı Yunanistan’dan biraz büyük bir kara parçasına tıkışmış gibi görünüyor. Başkent Dakka öyle kalabalık ki, evsizler bütün parkları ve kaldırımları ele geçirmiş. Puslu sabah saatlerinde burada yürüyüşe çıkmak, yer yataklarının ve uyuyan çocukların üzerinden engelli koşu yapmak gibi. İlerleyen saatlerde, kentin buhar tüten yolları ve patikaları, çoğu trafikte sıkışıp kalmış 15 milyon kadar insanın yarattığı kaos yüzünden tıkanıyor. Bu gürültü patırtının içinde Bengalli dilenciler, seyyar manavlar, patlamış mısırcılar, çekçek arabacılar ve hediyelik eşya satıcılarından oluşan küçük bir ordu, beklenmedik bir sele kapılıp sürüklenen nesneler gibi kente yayılıyor. Şehrin ardında dümdüz uzanan kırsal bölgeler, yer yer görülen yemyeşil, bereketli toprak parçalarıyla kesilen ince bir su tabakasıyla kaplı geniş toprak parçaları. Hepsi de hınca hınç insan dolu. Yalnız olacağınızı düşündüğünüz yerlerde bile sükûnet bulamıyorsunuz. Bangladeş’te otoyollarda bile tek başınıza kalamıyorsunuz.

Şaşırmamak lazım aslında. Ne de olsa Bangladeş, Dünya’da nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ülkelerden biri. Devasa bir coğrafyaya yayılmış olan Rusya’dan bile daha fazla insan yaşıyor burada. Matematiksel olarak, 164 milyonluk bu ülkede tek bir insanın bile gerçek anlamda yalnız kalması mümkün değil. Buna alışmak zaman alıyor.

Şimdi de Bangladeş’i nüfusunun büyük olasılıkla 220 milyona vuracağı, şimdiki karasal alanların büyük kısmının kalıcı olarak su altında kalabileceği 2050 yılında hayal edin. Bu senaryo, tek bir noktada birleşen iki öngörüye dayanıyor: Doğurganlık düzeyindeki ciddi düşüşe rağmen ilerleyen yıllarda dünyaya gelecek milyonlarca yeni Bangladeşli yüzünden yaşanacak nüfus artışı ve iklim değişikliğinin sonucu olarak 2100 yılına kadar deniz seviyesinde görülecek yükselme. Bu yükselme bir metrenin biraz altından başlayıp, bir metrenin üstüne kadar çıkabilir. Böylesi bir senaryo, ülkenin güney kıyısındaki 10-30 milyon insanın yerinden olması anlamına geliyor. Bangladeşliler ya daha da sıkışık yaşamak ya da iklim mültecisi olarak ülkeden kaçmak zorunda kalabilir. Dünya çapındaki iklim mültecilerinin sayısının bu yüzyılın ortalarına kadar, çoğu yoksul ve deniz seviyesinin altında ülkelerden olmak üzere 250 milyon insana ulaşması bekleniyor.

Dakka’daki Bangladeş Barış ve Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’ne başkanlık eden, emekli tümgeneral Munir Uzzaman, “İnsanlık tarihinde küresel olarak gerçekleşecek en büyük kitlesel göçten bahsediyoruz,” diyor. “2050’ye gelindiğinde yerlerinden edilmiş milyonlarca insan sadece kısıtlı toprağımızı ve kaynaklarımızı değil, hükümetimizi, kurumlarımızı ve sınırlarımızı da altüst edecek.” Munir Uzzaman, Washington’daki Ulusal Savunma Üniversitesi’nde son dönemde yapılan ve Bangladeşlilerin toplu göçünün Güney Asya’da jeopolitik kaosa yol açabileceğini öngören bir savaş oyununa atıfta bulunuyor. Bu senaryoda milyonlarca mülteci, komşu Hindistan’a kaçıyor. Ve bu durum da hastalık, dini çatışmalar, süregiden gıda ve su sıkıntılarının yanı sıra, her ikisi de nükleer silah sahibi iki hasım devlet olan Hindistan’la Pakistan arasındaki gerginliğin yükselmesiyle sonuçlanıyor.

Devamını National Geographic Türkiye Mayıs 2011 sayısında okuyabilirsiniz.

Popüler Makaleler

Karda Oynayan, Avlanan, Eğlenen 15 Hayvan Fotoğrafı

Kar yalnızca insanlar için yağmıyor... Dünyanın pek çok hayvanı kış gelip de ortalık karlarla kaplanınca farklı bir kimliğe bürünüyor. Bir Sibirya kaplanı kafasını...

Dünyanın En Güzel Köprüleri

San Francisco'dan Çin'e, ortaçağdan 20. yüzyıla dünyanın en güzel köprülerine bir göz attık. 342 metrelik zirvesiyla Fransa'daki Millau Viyadüğü, dünyanın en yüksek araç...

Anadolu Uygarlıkları: Lydia

Batı Anadolu'dan Kızılırmak'a kadar uzanan bir etkiye sahip Lydia Krallığı'nı anlayabilmenin yolu Manisa'nın Sart köyünden geçiyor.  Prof.Dr. Nicholas D. Cahill (Nick), küçük bir kapağı kaldırmış...