<span>2011’de çekilen bu fotoğrafta, kendinden daha büyük bir yılanın ağzından dışarı çıkan şanslı bir yılan görülüyor.  </span><br /><br /><b>Dick Mulder</b>
2011’de çekilen bu fotoğrafta, kendinden daha büyük bir yılanın ağzından dışarı çıkan şanslı bir yılan görülüyor.

Dick Mulder

Fotoğraflarda bir yılanın, diğerinin karnından nasıl kaçtığı açıkça görülüyor.

[…]

Bir yılan, kendinden daha büyük bir yılan tarafından bütün olarak yutulduktan sonra enikonu kaçmayı başarıyor. Yunan adası Korfu’da çekilen fotoğraflar bu durumu gözler önüne seriyor.

2011 yılında vahşi bir sürüngen ince yılan (Platyceps najadum), kendisini yiyen ve hemen ardından bir ev kedisi tarafından öldürülen sarı yılanın (Elaphe quatuorlineata) içinden özgürlüğe doğru sıyrılıyor. Sarı yılan Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye’de de görülüyor.

Kedinin sahibi Hollandalı Dick Mulder, ölü yılanı Korfu’daki evinin bahçesinde gördükten sonra, olayı kamerayla görüntüledi.

“Verandada ölü bir yılanın olduğu fikrinden hoşlanmayan karım yılanın ölmemiş olduğunu görünce çığlık attı.” E-posta aracılığıyla görüştüğümüz Mulder “Karımı yılanın gerçekten ölü olduğuna ikna ettim” diyor. Ta ki yakından bakana kadar.

“Kameramı almaya gittim ve döner dönmez küçük yılanın kafasını gördüm” diyor.

Kamçılı yılan mücadelesinin sonunda özgürlüğüne kavuştu ve hiç zarar görmeden süzülerek doğal hayata geri döndü.

“Bildiğim kadarıyla kendini kurtarıcı olan kedi Demon’dan korudu” diyor Mulder.

Süzülme İşi

İngiltere’deki Manchester Müzesi’nin sürüngen bilimi yetkilisi Andrew Gray, bu tuhaf olayı ilk kez Ocak ayında kendi blog’unda duyurdu.

Korfu’daki yılanlar konusunda uzman olan Gray, küçük yılanın kaçışının nadir görülen bir durum olduğunu söylüyor. Bildiği tek örnek, bir yılanın son yemeği olan başka bir yılanın kaçışıydı. Kurtulan yılan, avcılar tarafından vurulmuş diğer yılanın yarasından süzülerek dışarı çıkmayı başarmıştı.

Yılanların avlarını genellikle kafalarından başlayarak yutması göz önüne alındığında kamçılı yılanın, ölü yılanın ağzından çıkabilmesi de sıra dışıydı.

Gray, “yılanlar için avının kafasından başlamanın daha kolay” olduğunu söylüyor. “Özellikle de ayakları yutmayı engelleyebilecek kemirgenler söz konusu olduğunda.”

“Bu küçük bir yılandı, dolayısıyla muhtemelen hangi taraftan başlanarak yendiği önemli olmadı” diye ekliyor Gray.

Belki de ince yılan kaçabilmek için avcısının karnında U dönüşü yapmak durumunda kalmıştı. Gray’e göre yılanın bu manevrayı yapabilecek kadar küçük ve çevik olması mümkündü.

Nasıl Hayatta Kalabildi?

Peki çevik olsun ya da olmasın, bir yılan bir diğerinin içinde nasıl hayatta kalabilir? Bu sorunun tek yanıtı daha büyük olan yılanın avını kedi araya girmeden hemen önce yemiş olması diyor Gray.

Aksi halde, büyük yılanın sindirim sıvılarının etkileri küçük yılan için öldürücü olabilirdi. Avlanan yılanın ince yapısı göz önüne alındığında boğulma ya da boğazdan geçerken ezilmekten daha olası bir ölüm nedeni.

Yenmiş yılan, kendisini avlayan tür ince yılan olduğu için de şanslıydı. Zira bu tür, Avrupa’da yaşayan ve zehirli ısırığı olmayan en büyük yılan.

Neticede bu çok şanslı bir yılandı ve hayatını kediye borçlu. Dokuz canlı bir hayvan olarak kedi, belki de bunlardan birini paylaşmaya hayır dememişti.